Saç Ekimi nasıl Yapılır?

Saç ekimi nasıl yapılır, kelliğe dirençli olan göğüs, bacak-kol, genital bölge vücut bölgelerinden, bilhassa de enseye yakın başın arka tarafınca alınan saç köklerinin, saçların döküldüğü bölgeye taşınmasıdır.Saç naklinde daha çok tercih edilen başın arka kısmında bulunan (ensedeki) saç kökleridir.Erkeklerde ensedeki saç kökleri DHT (dihidro testesteron) hormonuna karşı duyarsız olduklarından dökülmezler. Vucudun öteki bölgelerinden alınan saç kökleri ise dökülmeme özelliğine haiz değildirler ve saç ekimi sonrasında yeniden dökülebilirler.

Sadece hanımlarda erkeklerdeki şeklinde dökülmeme özelliğine haiz bir alan bulunmamaktadır. Bu sebeple hanımlarda yapılacak saç ekiminin başarı şansı erkeklerden daha azdır.
Nakledilmiş saçlar da kalıtımsal (genetik) yapıdan etkileneceğinden zaman içinde döküleceği bilinmelidir. Son yıllarda saç nakline artan talep sebebiyle oldukca fazla reklamı yapılıp yaygınlaşmıştır ve rant kapısı olarak görülmektedir. Saç naklinde 1-4 saç hücresini barındıran saç köklerinin naklinin uzmanlar tarafınca yapılması gerekmektedir.
Bugün, 1-4 hücre içeren naturel saç köklerinin ileri tekniklerle alınıp grup olarak geçirme edilmesine FUT”Follicular Unit Transplantation.” denilmekte ve saç kaybı/kellik problemi olan kişiler tarafınca bu yöntem hızla artan şekilde tercih edilmektedir.
Tarihçe
19 yüzyılda kafa derisinin operasyonla yüzülerek başka yere cerrahi aşılama yöntemi kullanılmaktaydı. Çağdaş nakil tekniği 1930’larda Japonya’da kaş ve kirpik naklinde kullanılmıştır. Yalnız bu yöntemi saç naklinde denememişlerdir. II. Dünya Savaşı’dan sonrasında izole olmuş Japonya’nın bu çalışmalarından onlarca yıl dünyanın haberi olmamıştır.

Çağdaş son zamanların ilk saç nakli haberi, 1950’lerde Newyork’ta Dermatolog Orentreich’in adam deneyler üstünde saç nakli hayata geçirmeye başlaması ile duyuldu. Öncesinde saçın nakil yapılması durumunda orijinali şeklinde gelişemeyeceği fikri yaygında. Oysa Orentreich saçın geliştiğini ve kalıcı bulunduğunu denekler üstünde gösterdi.
Yirmi yıl süresince cerrahlar saç aşılama mevzusunda çalıştı sadece bunların oldukca başarı göstermiş olduğu söylenemezdi. 1980’lerde Brezilya’lı Uebel saç naklini minik çaplı da olsa kullanmaya başladı ve yöntem duyulmaya başladı. Esas popüler olması ise ABD’den Rassman’ın mikro cerrahi yöntemiyle bir seferde binlerce saç kökü nakli yapması ile adım atmıştır.
1980’lerin sonunda Limmer, üç boyutlu mikroskop ile kafa derisini incelemiştir.
Yan Etkisinde bırakır (Komplikasyonlar)
Saç ekimi operasyonlarından sonrasında karşılaşılan komplikasyonların başlıcaları aşağıda sıralanmıştır:

Kanama: Greftlerin alındığı yada yerleştirildiği sahalardan kanama oluşabilir:Bu komplikasyonun olmaması için ne olursa olsun işlemden ilkin hastanın kanama profili değerlendirilmeli buna yönelik lüzumlu laboratuar incelemeleri yapılmalı ve kanamayı artırma potansiyeli olan ilaçlar operasyondan yeterince ilkin kesilmelidir.
Enfeksiyonlar: Saç alınan yada ekilen sahalarda enfeksiyon gelişmesi oldukca ender görülen komplikasyonlardır.Bunun sebebi kafa derisinin oldukca iyi kanlanması sebebi ile enfeksiyonlara olan naturel direncidir.Fakat bir enfeksiyon görülmesi halinde sistemik olarak verilen antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.
Saç köklerinin alındığı sahada fena yara dokusu oluşması: FUT metodu ile meydana getirilen saç nakillerinde daha oldukca görülür.Cildi uygun olanlarda yada fena teknik kullanılanlarda görülme ihtimali daha yüksektir.
Saç alınan sahada his kaybı: FUT tekniği uygulanan hastalarda nadiren görülebilir, uygun tedavilerle çoğu zaman kaybolur.
Dermoid kist: İşlemden birkaç hafta sonrasında belirirler, ekilen saç köklerinin fazla derine yerleştirilmesinden kaynaklanırlar.Ekim işlemini meydana getiren şahıs saç kökünü yerleştirmezden ilkin alıcı sahayı iyice bastırıp kökü sonrasında yerleştirerek işlemi yapmalıdır.
Parke taşı görünümü: Ekilen köklerin saç derisinin üstünde kalması durumunda oluşur.Saçlı deride kabarcıklar şeklinde bir görünüm oluşur.
Yanlış yöne uzayan saçlar: Saçın ekildiği bölgedeki öteki saç köklerinin çıkış yönleri ile alakasız yönde uzayan saç kökleri çoğu zaman fena saç ekimi tekniğinden doğar
Hızlanmış saç kaybı: Saç kökleri ekilirken çevredeki öteki saç köklerinin zedelenmesinden kaynaklanabileceği şeklinde; saç ekim operasyonunun stresinden de kaynaklanabilir.Operasyon esnasında ne olursa olsun keskin aletler kullanılmalı, körleşmiş aletler derhal değiştirilmelidir.

Yukarıda başlıcaları sıralanan kompikasyonların görülme riskini en aza indirmek için ne olursa olsun işin ehli kişilerle çalışılmalıdır.
Saç Ekimi nasıl Yapılır?
Saç ekimi köklerin alınması ve alınan köklerin nakledilmesi olamak suretiyle 2 aşamada gerçekleşen bir işlemdir. Saç köklerinin alınması

FUE: saç köklerinin tek tek alınmasıdır. Fue saç ekimi günümüzde ilk tanımlandığı zamana nazaran oldukca değişmiştir. Bugün mikromotor ile meydana getirilen p-FUE ilk tanımlanan tekniğin yerini almıştır. Artık oldukca nadiren FUE tekniği uygun vakalarda punch dediğimiz biopsi iğneleri ile yapılmaktadır. Bu teknikte ensede dikiş izi kalmaz.
FUT: enseden güvenli bölgeden bir bant halinde saç şeridi çıkarılarak mikroskop altında köklere ayrıştırılması vakasıdır.

FUE saç ekimi tekniğinde mikromotor kullanımı sonucunda bugün kök transseksiyonu oranları %1’lere kadar düşmüş olup, artık altın standart olmak üzeredir. Dünyada kullanımı giderek yaygınlaşmakla beraber teknik beceri gerektiğinden oldukca fazla klinik tarafınca yaygın olarak kullanılmamaktadır. Sadece yaygınlaşmakta olduğu açıkça görülmektedir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir