Motosiklet nasıl Kullanılır?

Motosiklet motorları da aynı otomobil motorları benzer biçimde çalışır. Pistonlardan, silindirlerden ve içinde kapakçıkların bulunmuş olduğu bir üst kısımdan oluşurlar. Kıvılcımla yakılmış hava yakıt karışımının patlamaları yardımıyla silindir içindeki pistonlar yukarı ve aşağı hareketlerde bulunurlar. Kapakçıklar açılıp kapanarak bu karışımın yanma odasına girmesine sebep olurlar. Pistonlar yukarı aşağı hareket ettikçe pistonlardaki enerjiyi dönel devinime çeviren krank milini döndürürler. Sonrasında krank milinin bu döngüsel kuvveti vites vasıtasıyla arka tekere aktarılır.

Motosiklet nasıl çalıştırılır? Motosiklette vites nasıl değiştirilir?
Ilk olarak sol elde debriyaj, sağ elde ön fren, sol ayakta vites, sağ ayakta arkafren bulunur, genel anlamda motosikletlerde şanzıman 1. vites aşağı, 2,3,4,5 yukarıdır. 1’in derhal üstü boştur. Hareket için motor çalışırken debriyaja basılıp vites kolu bir kere aşağıya itilir (1.vites) ve arabadaki benzer biçimde debriyaj yavaşca bırakılırken kavrama noktasına vardığında birazcık gazla hareket ettirilir.. ve arkasından vites kolu sırasıyla ve debriyaj yardımıyla yukarı çekilir.. devam edilir. özetlemek gerekirse bu şekilde çalıştırılır.. Fakat vitesli motor kullanmayı uygulamalı öğrenmek daha iyidir. ve deneyiminiz yoksa birazcık tehlikeli olabilir..

Sol elcik (manet): Debriyaj
Sağ elcik: Ön fren
Sağ pedal (peg): Arka fren
Sol pedal: Vites
Sağ gidon elciği (barı): Gaz kolu

Motosiklet ile Fren Yapmak

Gazı kapatın. Ön frenle başlayın. Ön fren kolunu ani bir hareketle kapmayın. Ilkin hafifçe dokunun (%20)kafa birazcık dalınca daha sıkı(%80) sıkabilirsiniz. Kilitlemeden.
Bu işlem esnasında gözünüz ileride ve yol yüzeyinde olsun. Kayganlık emaresi veren yol yüzeyi renk ve desenlerinden ön tekeri uzak tutunuz.
Islak zeminde acil frenleme gerekirse frenleme yerine kıvırarak boşluklara kaçmanız daha uygun olabilir.
Yokuş aşağı gevşek zeminlerde arka frenle beraber vites küçülterek motor freni yapmayı tercih ediniz. Ön frene dokunmayınız.
Bir seneyi doldurmadan yolculu sürüşler yapmayınız. Dinlemeyip yapmış olursanız yalnızken yaptığınızdan daha evvelinde fren hayata geçirmeye başlayınız.
Duruş yapacaksanız debriyajı çekip 1. vitese kadar vitesleri düşürünüz. Aksi takdirde yine kalkışta motoru stop ettirirsiniz.

Motosiklet türleri

Touring – Uzun Yol, Tur Motosikleti
Enduro – Arazi ve Asfalt Motosikleti
Cruiser – Amerikan Uzun Yol Motosikleti
Racing – Yarış Motosikleti
Street – Cadde Motosikleti
Commuter – Ulaşım Motosikleti
Scooter – Ufak Tekerlekli Ulaşım Motosikleti

Not: Sizin bu dünyadaki en mühim Canınız ve Sağlığınızı asla uğruna çöpe atmayın. Ekipmanlı motosiklet kullanın. Ekipman kullanmayan motosiklet sürücülerini uyarın ..
Seçeceğiniz motosiklet sizin için avantaj da olabilir dezavantajda, bunu avantaja çevirme sizin elinizde. örnek olarak racer tipi motosikletle uzun yol yapmak pek akıl kârı değildir. uzun yol icra eden sürücüler için Scooter, Cruiser , Touring motosiklet tipleri önerimdir.
Sadece karar verme aşamasında bir tek tek bir dezavantajın bile sizin için kafi olacağını düşünüyorum ki oda, ihtiyacınıza nazaran motosiklet seçimi yapmamanız olucaktır. Fakat insanoğlu çoğunlukla motosikleti kullanım amacına nazaran değilde, motosikletin asasleti duruşu ön plana koyuyorlar.
Motosiklette deneyim diye bir şey yoktur. Her an bambaşka, benzersiz pek oldukça vakayla karşı karşıya kalacaksınız. Ve her gün birazcık daha deneyim kazanacaksınız. Fakat asla ‘olmayacaksınız’. Sakın piştiğinizi, olduğunuzu sanmayın. Sakın. Kaygı, temkin ve tedirginliğinizi asla kenara bırakmayın.
Motosiklet için sıkça kullanılan bir tabir vardır: motosikletin kaportası sürücüsüdür. Bu o kadar da haksız değildir. Mesela ben emniyetiyle nam salmış İsveç kökenli bir otomobil kullanıyorum. Her noktasında güvenliğe dair onlarca koruma ve teknoloji var. Motorda ise ne marka / model olursa olsun bedeninizle ilerliyorsunuz ve ne kadar korunursanız korunun, çekince her an ensenizde.
Motosiklet kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Kask takmadan motora binmeyin! Bunun mazereti, istisnası, bahanesi yok. Bunu yapmayın. Kasksız ne siz binin, ne de arkanıza birini bindirin. Aksini düşünmeyin bile.
Mümkünse korumalı bir mont edinin. Onun da oldukça değişik seçenekleri bulunduğunu ve hepsinin hakkaten koruyucu özelliği olmadığını bilin. Bir sürüklenme durumunda sürtünme etkisiyle yüzlerce dereceye çıkacak ısıyla derinizi asfaltta bırakmak da var
Devamlı etrafınıza bakın. Önünüze, sağınıza, solunuza, aynalarınıza HER TARAFA devamlı bakın. Gözünüzle bakın, kafanızı çevirin. Mümkünse etrafınıza 360 aşama hakim olun.
Gözünüz hep öteki sürücülerin gözünde olsun. Dikiz aynalarından göz göze gelin. Karşınızdayken gözünün içine bakın.
Görünebilmek için renkli şeyler giymeye çalışın. Fosfor şeritli montlar, açık renk ve fosforlu kasklar devamlı işe yarar. Selektör yapın, gerekiyorsa korna çalın. Sizi fark etsinler.
Araçların arkasına yapışmayın! Onların oldukça büyük olasılıkla ABS destekli frenleri var ve yere tutundukları yüzey en fena durumda sizin 2 katınız fazla. Onlar durur, siz duramazsınız. Bazı üst motor modellerinde ABS var fakat gene de onlar sizden hep daha avantajlı. Hız arttıkça, mesafeyi de arttırın.
Otomobillerin kapılarının nasıl büyük bir çekince deposu bulunduğunu öğrenin. Her an duran (ya da kimi zaman hareket halinde olan) bir aracın kapısı açılabilir.
Çömez bir artçıyla yola çıkacaksınız ona yatmayı öğretin! Çömez artçılar çoğu zaman refleks olarak siz dönmek için motoru yatırınca düşeceğini zannedip ters tarafa yatmaya (doğrulmaya) çalışır
Nereye gitmek istiyorsanız oraya bakın. Bunu motor kullanmayan birine anlatmak güçtür. Siz nereye bakarsanız motor oraya gider. Yolda bir çukur görürseniz çukura değil, etrafından dolaşacağınız güzergaha bakın.
Motorda en büyük dış etken rüzgardır. Bilhassa köprü, viyadük benzer biçimde noktalarda anlık şiddetli rüzgarlara hazırlıklı olun.

Yağmurlu havada dikkat edilmesi gerekenler
Yağmurlu havalarda motosiklet kullanırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan birkaç mühim nokta var. Yağmurda, kuru havaya kıyasla motosikletin yol tutuş gücü oldukça azalır. Dolayısıyla gaz kontrolünün daha duyarlı olması ve hızın minimum bir vites daha aşağı düşürülmesi gerekir. Fren mesafesi de normale nazaran daha oldukça uzayacağı için frenin yumuşak ve yavaşça gücü artırarak yapılması ehemmiyet taşır. Yumuşak frenden kasıt, ön fren kolunun üç kademeli şekilde basıncı artırarak çekilmesidir. Aynı şekilde, arka fren çubuğunun da olabildiğince yumuşak şekilde kullanılması tavsiye edilir.
Genel olarak, yağmurda motosiklet kullanırken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan temel mevzular şunlardır:

Doğru lastik seçimi: Giyim kadar mühim olan öteki unsur ise lastikler dir. Yağmurlu havalar yolun en ıslak olduğu durumlardır. Motosikletinizin lastiklerinin yağmura uygun olduğundan güvenilir olmanız gerekir. Yağmura bağlı olarak yollarda oluşacak su birikintileri en büyük düşmanınızdır. Hem bu birikintilerin derinliğini kestirememe hem de yanınızdan geçen aracın birikmiş suyu size sıçratma olasılığı risk oluşturur.
Yağmurda frenleme: Yolların ıslak olması fren kontrolünüzün de dengeli olmasını gerektirir. Yağmurlu havalarda daha oldukça arka fren kullanılmalıdır. Arka tekerleğin kayması halinde onu denetim altına almak ön tekerleğe nazaran daha kolaydır. Benzer şekilde, ıslak yollarda kuvvetli fren yapmaktan kaçınmak; onun yerine kontrollü fren sağlamak önemlidir.
Takip mesafesi: Öndeki araçla takip mesafesini yağışlı havalarda normaldekinden daha uzun tutmak gerekir. Şu sebeple ıslak yollarda fren mesafesi daha uzundur.
Yağmurlu havaya uygun hız: Doğal ki, ıslak yollarda hızı da düşürmek önemlidir. Düzgüsel hıza nazaran minimum % 10 – 20 daha azca süratli sürmek güvenlik açısından ehemmiyet taşır.
Yağışın başladığı an en tehlikelisi: Günlerdir devam eden kuru havanın üzerine yağan yağmurun getirmiş olduğu risk, motosiklet kullanıcıları açısından daha fazladır. Şu sebeple yoldaki yağ ve kirin toplanmasına niçin olur. Bunun için yapılacak en doğru hareket, yola çıkmadan evvel mümkünse minimum 1-2 saat bekleyerek, yağmurun yoldaki kiri ve yağı süpürmesini sağlamaktır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir