Bira nasıl Üretilir?

Tweetle

Bira, alkollü bir içki türüdür. Tahıl, bilhassa de arpa maltının mayalandırılması yöntemiyle üretilir, su ve çoğu zaman şerbetçiotu ihtiva eder.
Bira en oldukca tüketilen alkollü içki ve su ile çaydan sonrasında en oldukca tüketilen üçüncü içecektir.
Tarihçe
Bira insanoğlunun ürettiği en eski içeceklerden biridir. Arkeolojik araştırmalara nazaran ilk kez MÖ 10000 yılı civarında Ortadoğu’da muhtemelen rastlantı sonucu, buğday çorbasının mayalanması ile ortaya çıkarıldı. Bu bulgu, insanların yerleşik uygarlığa geçmesi, böylece biranın hammaddesi olan tahılları bolca oranda üretip tüketmesinin bir sonucuydu. Sümer ve Mısır kayıtlarından anlaşıldığı kadarıyla yazının bulunmasından sonrasında da Ortadoğu’da başlıca içki olarak bolca oranda tüketildi.
Günlük hayatta ve dinsel törenlerde bolca oranda tüketilen bira hem de çeşitli meyve ve tatlandırıcılarla, sözgelişi III. Ramses döneminde balla karıştılıp ilaç niyetine de kullanılmıştır.

Orta Çağ’dan bu yana bilhassa Şimal Avrupa biranın ana yurdu haline gelmiştir. 14. yüzyıl öncesinde bira genel anlamda evde yapılıp tüketilen bir içki iken, 14. yüzyıl itibariyle birahanelerin ortaya çıkmasıyla biranın kalitesi daha da yükselmiş ve daha oldukca tüketilen bir içki haline gelmiştir.
Osmanlı İmparatorluğu’nda bira
1839 senesi sonrasında Batı’ya açılma sürecinde, bira Osmanlı’ya girmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nda biraya ilişik ilk mevzuat 1847’de konulmuştur. Mevzuatın çoğu zaman uygulamayı izlediği gerçeğine dayanarak arpasuyu yada biranın 1847 öncesi bilinmiş olduğu, tüketildiği ve üretildiği söylenebilir. 1840’li yıllarda ise, birahaneler açılmaya başladı. Osmanlı’da bira üretimi 1896 senesinde 12.000 hl idi (1,2 milyon litre). Bu oran hızla artmıştır ve 1913-1914 yılları arası 9,9 milyon litreye ulaşmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nde bu rakama sadece 1940’lı yıllarda ulaşılmıştır.
Yapımı
Internasyonal bir içecek olan biranın yapımı, ülkeden ülkeye değişimler göstermektedir. Belçika’da, tıpkı Fransız peynirlerinde olduğu şeklinde, bir senenin günleri kadar oldukca bira çeşidi sayılabilir, İngiltere’nin “a-le”leri, İrlanda’nın “stout”ları, Danimarka’nın “pilsner”leri, Almanya’nın “lager”ları ünlüdür. Ve doğal ki tüm Avrupa’da Çek Cumhuriyeti’nın Pilsen şehrinden adını alan, genel anlamda tüm sarı biralara adını veren “pils”ler revaçtadır.
Ilkin arpa taneleri yüksek sıcaklıkta filizlenme yöntemiyle malt haline dönüştürülür. Peşinden kavrularak rengini alır. Kavrulma süresi biradaki renk değişikliğini sağlar. Hemen sonra sıcak saf su ile karıştırılır. Bir litre bira elde etmek için 6-7 litre su gereklidir. Son aşamada ise şerbetçiotu katılır. Şerbetçiotunda 200’den fazla aromatik kokunun bileşimi vardır. Sıra, bira mayasının eklenmesiyle elde edilmiş, şekerleri alkole ve karbonik gaza dönüştüren fermantasyon işlemindedir. Bu işlem, yüksek sıcaklıkta yapılır (15-20 aşama). Yoğun (kesif) biralar için 3-5 gün süresince (bilhassa esmer biralarda), sarı biralarda ise 6-8 aşama içinde, 7-10 gün süresince fermantasyon işleminin devam etmesi gereklidir.
Alkol oranı
Alkol oranı “spéciales”lerin büyük bölümünde 5 ila 7 aşama, “luxe”lerde 4 ila 5 derecedir, yemekte tercih edilen “light” biralarda 3,5 dereceden daha azdır. Yüksek teknoloji yardımıyla üretilen alkolsüz biralarda ise bu oran 0,015 dereceye kadar düşer (mesela ihracat ağırlıklı üretilen Efes Alkolsüz). Buna karşın esmer biralardaki alkol oranı 12-13 dereceyi bulabilmektedir. Dünyanın en sert birası, Fransa’da “La Samichlaus” isminde olan biradır. Yılda yalnız bigün, Saint Nicolas gününde satılır ve bir yıl sonrasında içilir. Son yıllarda Avrupa’da, Atlantik ötesi biralar modadır; ABD’nın hafifçe biraları, şerbetçiotunun azca kullanıldığı biralar, yeşil limon eşliğinde içilen Meksika’nın Corona birası şeklinde.
Türleri
Bira tipleri genel olarak ‘ale’ ve ‘lager’ olarak ikiye ayrılmaktadır. Ale tipi biralar üst fermantasyon, lager tipi biralar ise alt fermantasyon biralarıdır.
Alt fermantasyon biraları
Pilsen: Kolay içimli , açık renkli, şerbetçiotundan gelen aromatik ve acılık tat karakteri dengelenmiş, alkol derecesi %4,8-5,1 içinde değişen bir bira tipidir.
Lager: Lager dünyada en oldukca tanınan ve malum açık renkli, Pilsen’e nazaran daha düşük acılık karakterine haiz ve aromatik tat karakteri ön plana çıkarılmış bir bira tipidir.
Koyu renkli bira: Koyu renkli malt ve isteğe nazaran belirli oranda kavrulmuş malttan da üretilen, %4,8-5,0 alkol ihtiva eden bir bira tipidir.
Festival birası: Almanya’da bilhassa Ekim ayında düzenlenen Bira Festivali için hususi olarak üretilen yüksek alkollü mevsimsel bir bira tipidir.
Bockbier: Yüksek doygunluk hissi veren, %6-7 alkol derecesine haiz, bilhassa Almanya’da Mayıs, güz ve yılbaşı dönemlerinde üretilen mevsimsel bir bira tipidir.
Alkolsüz bira: Organik yoldan oluşan alkolün belirli prosesler sonucu içinden uzaklaştırıldığı, düzgüsel biralara nazaran daha düşük kalorili bir bira çeşididir.
Üst fermantasyon biraları
Ale: Ale adı birçok değişik karakterde çoğu zaman koyu renkli bir takım İngiliz bira tipi için kullanılan genel bir tanımlamadır. Pale, Bitter, Mild ve Scotch olarak çeşitleri mevcuttur.
Hefeweizen (Mayalı Buğday Birası): Miktar olarak minimum %50 oranında buğday maltı kullanılarak üretilen, Almanya’nın bilhassa Bavyera eyaletinde popüler olan bir bira tipidir.
Kristallweizen (Filtre Edilmiş Buğday Birası): Hefeweizen olarak yukarıda belirtilen biraya benzer hammadde kullanılarak, filtrasyon sonrası mayanın uzaklaştırıldığı bir bira tipidir.
Altbier: Koyu renkli buğday ve arpa maltının beraber kullanıldığı, acılığı yüksek ve sert içimli bir bira tipidir.
Kölsch: Açık renkli, mayhoş bir tat karakterine haiz, bilhassa Almanya’nın Köln şehrinde popüler olan bira tipidir.
Stout: Siyah renkli, bilhassa oldukca koyu renkli malt ve bir miktar da kavrulmuş malttan yapım edilmiş, acılığı sert karakterde bir üst fermantasyon birasıdır.
Porter: Porter da Stout benzeri koyu renkli, bazı çeşitleri %9 alkol ihtiva eden bir bira tipidir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir