Benzin nasıl Yapılır?

Benzin nedir, nasıl Yapılır?
Benzin, petrolden yapım edilen bir tür yakıt.

150 °C’a kadar ham benzin,
150-250 °C’a kadar gaz yağı, kerosen, jet yakıtı,
250-350 °C’a kadar dizel yakıtı,
350 °C’dan sonrasında da ağır yağlar elde edilir.

Kimyasal olarak benzin ham petrolün özelliğine bağlı olarak 120’den fazla hidrokarbon ihtiva eder. Bunların bir çok doymuş hidrokarbon yapısında olup, 4’den 12’ye kadar karbon ihtiva ederler.
Bileşik olarak benzini Alman kimyager Bergius’un metodu ile kömürden elde etmek mümkündür. Bu metoda gore kömür yüksek tazyik altında katalitik hidrojenasyon ile sıvı hidrokarbonlara dönüştürülür.
Fischer-Tropsch ise karbonmonoksit ile hidrojeni katalitik olarak birleştirerek sıvı hidrokarbon elde etmiştir. Her iki yöntem ile hem daha pahalı hem de daha kalitesiz benzin elde edilmektedir. Sadece yakın bir gelecekte bu işlemlerin ticari önemi olma ihtimali vardır.
Organik bileşenlerin parçalanması, katalitik yada ısı ile bozunmasıyla elde edilmiş benzin, bugünün motorlarının bir çok için lüzumlu olan yüksek performansı sağlar. Benzin en fazla içten yanmalı motorlarda ve bir dereceye kadar da hususi sobalarda yakıt olarak, organik kimyada ise çözücü olarak kullanılır. Yağ endüstrisinin ilk zamanlarında büyük seviyede atılan benzin, otomobil sanayiinin gelişmesiyle büyük ehemmiyet kazanmıştır. Motor benzininin kaynama noktası 32,2 °C ile 210 °C arasındadır. Motor yakıtı olarak fonksiyonlarını tam yapabilmesi için, ticari benzin, şu özelliklere haiz olarak üretilmelidir:

Değişik yük altında ve hızda durmadan yanabilmeli;

Motorun kolay emek vermesi için soğuk havalarda kafi olarak buharlaşmalı;
Sıcak havalarda aşırı derecede buharlaşarak tıkanmalara sebep olmamalı;
Motorda kurum teşkiline neden olan kaynama noktası yüksek olan bileşikleri bertaraf etmeli;
Depo içinde oksitlenmeye yol açmamalı;
Buji tıkanmasını ve karbüratör buzlanmasını minimuma indirmelidir.

Benzinin motorlarda hava ile olan duyarlı karışımı, iklim ve mevsime gore düzenlenir. Benzinin standardını belirten en mühim unsur, oktan sayısıdır. Oktan sayısı benzinin yanma esnasında vurmaya karşı direnç kabiliyetinin bir ölçüsüdür. Eğer oktan sayısı oldukca minik ise motor vurur ve zarara uğrar. Oktan sayısı oldukça yüksek ise fazla kaliteli olması istenmediğinden gereksiz yere para ödenmiş olur. Otomobil motorları çeşitli oktanlara gereksinim olduğundan piyasaya oldukca sayıda oktan sayıları değişik olan benzin sürülmektedir. Çeşitli türlerdeki benzinlerin verdikleri enerjiler içinde minik farklar vardır. Eğer otomobil süpap vurmadan çalışıyorsa, değişik benzinlerle almış olduğu mesafeler aynıdır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir