Dsl Bağlantısı Yok Problemi nasıl Çözülür?nasılDsl Bağlantısı Yok Problemi nasıl Çözülür?

İçindekilerDsl Bağlantısı Yok Problemi nasıl Çözülür?
Dsl Bağlantısı Yok ÇözümüModeminizi Tekrardan Başlatın Öteki Cihazlar Üstünden Denetim EdinWi-Fi sorunlarını çözün Yönlendirici Ayarlarınızı Sıfırlayın
Dsl Bağlantısı Yok Problemi nasıl Çözülür?

Günümüzde web kullanıcılarının kâbusu haline gelen dsl bağlantısı yok problemi, birçok kişinin canını sıkıyor. Wifi modem koblosu ya da sağlayıcı sebebi ile ortaya çıkan dsl bağlantısı yok hatası, çeşitli yollar yardımı ile çözülebilmekte. Peki DSL bağlantısı yok problemi nasıl çözülür?
Dsl Bağlantısı Yok Çözümü
Son dönemlerde internetsiz olmak günlük yaşamın en rahatsız edici durumlarından biri. Bilhassa çevrimiçi ortamın sayısız rutin aktivitenin geliştirilmesi için lüzumlu hale geldiği bu pandemi zamanlarında. Aslen, hem eğitim hem de uzaktan emek harcama ile ilgili olmasıyla birlikte sıhhat, esenlik ve eğlence açısından internete ihtiyacımız var.

Modem Işıkları Yanıp Sönüyor Diyenlere Çözüm Şekilleri

Dsl bağlantısı yok sorununu çözmek ve webin kesilme ihtimalini azaltmak istiyorsanız, belirli adımları bilmek önemlidir. Rahat ve sezgisel çözümlerden, cihazlarınız için en iyi Wi-Fi kanalını seçmeyi içeren daha stratejik çözümlere kadar bu içeriğimizde sizlere çeşitli yöntemler anlatacağız. Isterseniz çözüm yöntemlerimize derhal geçiş yapalım.
Modeminizi Tekrardan Başlatın
Herhangi bir teknolojik problem karşısında, ilk adım tekrardan başlatma olacaktır. Kısaca internetinizin olmadığını fark ettiğinizde ve dsl bağlantısı yok hatası ile karşılaştığınızda, modeminizi yada yönlendiricinizi kapatıp açın. Bu sayede geçici bağlantı arızalarını ortadan kaldırabilir ve probleminin çözülmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Ekipmanınızın (modem yada sağlayıcı) sıfırlama düğmesi yoksa, ilgili cihazın fişini çekebilirsiniz. Peşinden, tekrardan başlatmadan ilkin ortalama olarak 30 saniye bekleyin ve arkasından yine modeminizi açarak bağlantının tekrardan emek harcaması için birkaç dakika daha bekleyin.
Öteki Cihazlar Üstünden Denetim Edin
İlk adım (yönlendiriciyi tekrardan başlatmak) problemi çözmezse, sonraki adıma geçmelisiniz. Kısaca: İnternet problemininin cihazlarınızda mı yoksa yönlendiricinizde mi bulunduğunu belirleyin. Aslen, bunu yapmanın rahat bir yolu, öteki cihazlarınız üstünden ev bağlantısına erişip erişemeyeceğini denetim etmektir. Mümkünse, bir Ethernet ağ kablosu kullanarak bir cihazınızı direkt yönlendiriciye bağlayın. Cihazlarınızdan hiçbiri çevrimiçi olamıyorsa, problem ISS’nizde olabilir. Bu yüzden, web sağlayıcısını arayarak destek talebinde bulunabilir ve internetinizde problem bulunduğunu dile getirebilirsiniz.

Wi-Fi sorunlarını çözün
Bundan önceki çözüm yöntemimizde cihazınızı direkt yönlendiriciye bağlayarak, probleminin web mi yoksa wi-fi mi bulunduğunu da denetim edebileceğinizi dile getirmiştik. Sadece, wifi çalışmıyorsa (birden fazla cihazda) problemi tam olarak belirlemek zor olabilir. Gene de yönlendirici ayarlarınızı denetim ederek web sağlayıcınızdan ipuçları alabilirsiniz.

Modem Gizyazı Değişiklik yapma

Bunu yapmak için, son ağ değişikliklerini geri almayı deneyin ve evinizde bulunan ve interneti kullanan asla kimsenin şifrenizi değiştirmediğinden güvenli olun. Kablolu web bağlantılarınız çalışıyor sadece wifi bağlantılarınız çalışmıyorsa yönlendiriciniz arızalı olabilir. Ek olarak, yönlendiricinin yanında bebek telsizi yada mikrodalga fırın şeklinde kablosuz bir aygıt olmadığından güvenli olun. Sonuçta, bu sinyal parazitinin potansiyel bir nedenini temsil eder.
Ek olarak, belirli bir aygıt tarafınca yoğun bant genişliği kullanımının bağlantıyı yavaşlatabileceğini ihmal etmeyin. Bu yüzden, Fing şeklinde bir uygulama yada hız testi sitesi kullanmak size daha çok ipucu sağlayabilir.
Yönlendirici Ayarlarınızı Sıfırlayın
Dsl bağlantısı yok hatasının en oldukca tercih edilen şekillerinden biri de yönlendirici ayarlarınızı sıfırlamaktır. Kimi zaman yönlendiriciyle olan bağlantınızı sıfırlamak, bağlantınızı yine rayına oturtmanıza ve webin tekrardan geri gelmesine destek olabilir. Bu yüzden bağlı olduğunuz ağı cihazlarınız üstünden unutun ve derhal arkasından yine bağlanın. Bunu yapmak için internete bağlanmak istediğiniz herhangi bir cihazın Sistem Tercihleri bölümünden Ağ’a gidin. Peşinden karşınıza çıkan ağ seçeneklerinden kendi ağ bağlantınızı seçin.
Ek olarak, değişik bir WiFi kanalına geçmek de bağlantı hızlarını iyileştirebilir. Bilhassa çevrenizde oldukca sayıda daire bulunan bir binada yaşıyorsanız. Sonuçta, yönlendiriciler çoğu zaman cihazlarını otomatikman en iyi kanala yerleştirir.
Sadece, yakınlardaki birkaç yönlendirici aynı kanalı seçerse bağlantıları tıkanabilir. Peşinden çıkış, kanalları değişiklik yapma seçeneği için yönlendirici ayarlarını aramak olacaktır. Bu yüzden trafiğin oldukca yoğun olmadığı ağlara bağlanmanız hem dsl bağlantısı yok hatasını ortadan kaldıracak hem de internetinize bir nebze de olsa hız katacaktır.

Etiketlerdsl bağlantısı yok


Yayımlandı

kategorisi

,

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir