Mutat Ne Demek?(Muhteşem yanıt)nasılMutat Ne Demek?(Muhteşem yanıt)

Contents1 Mutad ne anlama gelir?2 Mutat araç ne demek?3 Mutat uygulama ne demek?4 Mutad bölgeler ne demek?5 Mutad meslek ne demek?6 Mutat ne demek tıp?7 Belirli taşıt ne demek?8 Belirli tarifeli nedir?9 Vasıta muhayyer ne demek?10 Konut olmak ne demek?11 Mutat ne demek Arapça?12 Zelilane ne demek?13 Mukaddeme i ne demek?14 Ortaklaşa mutad konut hukuku ne demek?15 Mutat meskeni ne demek?
Mutad ne anlama gelir?
mutad / mûtad Âdet olunmuş, alışılmış.
Mutat araç ne demek?
Mutat Taşıt: İki mahal içinde gidip gelmeye en uygun, kullanılması mutat ve ekonomik olan (otobüs, dolmuş vs.) taşıtlardır. Kişilerin hususi araçları ile sıhhat hizmeti sunucusuna gidiş ve dönüşlerinde mutat taşıt tutarı ödenir. Mutat taşıt gideri ödemelerinde satmaca/ bilet ibrazı mecburi değildir.
Mutat uygulama ne demek?
Mutat kelimesi bununla birlikte mutat kullanım şeklinde kelime grubu üstünden de değerlendirilmektedir. Bu doğrultuda alışılmış alışılan bir durumun sürekli hale gelmesi ve kullanılması olarak ifade edilebilir. Hem maddesel olabilir hem de mecazi bir vaka olabilir.

Mutad bölgeler ne demek?
kişinin fiilen yaşamını devam ettirdiği yerdir. ikametgah ile aynı anlamı ifade etmez. kişinin ikametgahı başka bir yerdeyken, mutad meskeni bambaşka bir yerde olabilir.
Mutad meslek ne demek?
itiyad edilen. sürekli ve devamlı anlamları ifade eder. örnek cümle: “özgür meslek faaliyetini mutad meslek halinde ifa edenler, özgür meslek erbabıdır.” tane olmuş, alışılmış demek fakat bence ingilizcedeki “default” kelimesinin yerine mutad fazlaca güzel oluyor.
Mutat ne demek tıp?
devamlı hale gelmiş olan. arapça kökenlidir. ”tane olunmuş” manasına gelir. itiyat edilen. tıpta mutat doz versiyonu da mevcuttur.
Belirli taşıt ne demek?
Belirli tarifeli taşıt araçları; resmi daireler tarafınca işletilen tren ve vapurdur.
You might be interested:  Defne Ne Demek? (Correct answer)Belirli tarifeli nedir?
Kanunun 27 nci maddesinin gerekçesinde resmi daireler tarafınca işletilen otobüsler de belirli tarifeli taşıt olarak kabul edilmiştir. Bu hükümlere nazaran; bir taşıtın belirli tarifeli taşıt olarak kabul edilebilmesi için resmi daireler tarafınca işletilmesi ve evvelinde belirlenmiş tarifelerinin bulunması gerekmektedir.
Vasıta muhayyer ne demek?
ARKADASLAR İLANLARDA BU ARAC MUAYYER DİR YAZIYOR. NE ANLAMA GELİYOR. Beğenilmediğinde geri verilmek şartıyla alınan (eşya vb), seçmece. “al bak/baktir/kullan, begenmezsen geri getirebilirsin” anlama gelir.
Konut olmak ne demek?
Şahıs ya da kişilerin herhangi bir yerde ikamet etmiş olduğu konutlara konut denmektedir. Konut bilhassa devlet kurumları bünyesinde konutlar resmi olarak kayda geçirirken kullanılır. Bununla birlikte belli başlı bazı yazılı kaynaklarda da karşımıza çıkmaktadır.
Mutat ne demek Arapça?
Mutat kelimesi Türkçe’de “alışılmış, tane olmuş” anlamına gelir. Arapça ˁwd kökünden gelen muˁtād معتاد z “alışılmış, tane olmuş” sözcüğünden alıntıdır.
Zelilane ne demek?
farsça kökenli bir kelime, alçakça, hakirce benzer biçimde anlamları var..
Mukaddeme i ne demek?
Mükaddem ne demek? Vakit ve mekân cihetiyle daha evvel olan. Askerin ön tarafına sevkedilen karakol. Kıymetli, üstün.
Ortaklaşa mutad konut hukuku ne demek?
Mutad konut, kişinin yaşamını sürdürdüğü, maddi ve kişisel ilişkileri ile en sıkı şekilde bağlılık kurduğu yaşam merkezi olan ve ağırlıklı olarak yaşam faaliyetlerini sürdürdüğü yerdir. Eğer eşlerin ortaklaşa yaşadıkları mutad meskenleri yoksa ise Türk Hukuku uygulanır.
Mutat meskeni ne demek?
Mutad konut doktrinde genel olarak kişinin gerçek yaşam ilişkilerinin sürdüğü, kişinin fiilen oturmuş olduğu ve oturmak isteği ve iradesinde olduğu yer olarak tanımlanmaktadır31.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir